PIC16F1823T-I/SL Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16F1823T-I/SL
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 16F
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
PIC16F1823T-I/SL Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)